Kontryhel - ženské potíže


Kontryhel
/Alchemilla L./

Král ženských bylinek. Naše prabáby říkaly, že tato skromná a nenápadná bylinka má přímo ženské a mateřské poslání, a proto to byla magická bylinka k čarování pro lásku a krásu. kdyby všechny ženy pili čaj z kontryhelu, neměla by polovina tolik potíží.

Popis: Kontryhel má dřevnatý, tvrdý, zevně tmavý, ryšavý, uvnitř žlutý kořen, silný jako prst. Chutná ostře a trpce. Přímo z kořene vyrůstají na dlouhé stopce zprohýbané, široké a okrouhle ledvinité, zubaté, dlanitě 7 - 9 laločné listy s povrchem většinou leskle chlupatým, na kterém se po ránu třpytí kapička rosy jako perla a vytvářejí přízemní růžici. Na vápenitých půdách se objevuje na listech stříbrošedý jakoby plesnivý povlak. Dlouhé až 30 cm vysoké lodyhy jsou posázeny až do vrcholu drobnými lístky. Zelenožlutý květ se rozvíjí v podobě hvězdičky. Semínka podobné máku jsou nažloutlé barvy.
Sbíráme: od května do září. Sbíráme kvetoucí nať a později jen samotné listy jak zelené tak i se stříbrošedým povlakem. Sušíme ve stínu ve slabé vrstvě a při umělé teplotě do 35 ° C. Droga je bez pachu, chuti hořké a svíravé.

Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, především dělohu.  Zpevňuje podbřišek, a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje i pravděpodobnost početí. Je jedinečný při menstruačních poruchách, a to oslabené nebo slabě vyvinuté menstruaci. Tlumí menstruační bolesti. Upravuje nadměrné krvácení. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku, včetně zánětu vaječníků. Působí proti bělavému výtoku a svědění, kdy jsou dobré sedací koupele. Jeho pití je vhodné jako prevence k ulehčení přechodu. Upravuje nepříjemné potíže při menopauze, a to včetně psychických. Kontryhelový čaj se doporučuje pít i během těhotenství, zvyšuje záruku donošení miminka a snadného porodu.
Pomáhá i při nervových potížích během těhotenství a po porodu, jako je deprese, strach. Jeho pití po porodu a v období šestinedělí stahuje dělohu. Kontryhel také podporuje sekreci mateřského mléka. Zkrátka vrací naši ženskost do harmonie. Používá se také jako výplach při zánětech v dutině ústní nebo při vytržení zubu a na oční záněty. Při zevním použití /podpořit i vnitřně/ svým svíravým účinkem hojí vředy, rány, včetně těch hnisavých a alergického původu. K vymývání ran a k obkladům se používá silnější odvar, ale studený.

Působí proti infekcím močových cest. Užívá se při nespecifických průjmech a onemocněním zažívacího traktu. Čistí krev a pomáhá při obezitě. Zlepšuje spánek a koupel z něj pomáhá při oslabení svalů, možno použít u dětí. Výluh změkčuje hrubou pokožku na těle. Kontryhel nemá žádné vedlejší účinky. Je také netoxické sedativum. V případě ledvinových potíží se nedoporučuje pití dlouhodobé, byla prokázána schopnost omezit rozvoj rakoviny prsu.
Čaj z kontryhelu
2-4 čajové lžičky bylinky přelijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme jen krátce přejít varem, poté necháme 10 minut louhovat. Pijeme 2 šálky denně.

Ve směsích se dají použit i další bylinky a jiné přísady.


Na ženské potíže můžeme přidat i tyto bylinky:

Lactobacillus, který je zdravou mikroflórou pohlavních orgánů i střev. Pomáhá při zánětech i cystách.
Černý rybíz reguluje hladinu ženských hormonů v těle.
Fialka, zábal z květového odvaru pomáhá při popraskaných bradavkách, působí také jako afrodiziakum.
Chřest, jeho konzumace pomáhá při cystitidě.
Jahodník, pití čaje a samozřejmě jeho plody povzbuzují činnost ženských rozmnožovacích orgánů.
Jedlový olej pomáhá při léčbě gynekologických onemocnění.
Kalina pomáhá při děložních problémech a menstruačních bolestech a křečích.
Kukuřice, její konzumace je vhodná při cystách.
Levandulový olej ulevuje při menopauze, nespavosti a nervové podrážděnosti. Čaj pomáhá na cystitidu.
Maliník, tato bylinka harmonizuje ženské hormony v těle a tlumí poševní záněty. Doporučuje se pít od 34. týdne těhotenství. Pomáhá připravit dělohu na porod a ulehčit jej.
Máta, pomáhá při premenstruačním syndromu.
Měsíček lékařský má protinádorové účinky na pohlavní orgány a pomáhá při menstruačních potíží i v přechodu. Působí na bílý výtok.
Mrkev, je považována za afrodiziakum a šťáva z ní za nápoj lásky. Je doporučována při anémii a premenstruačním syndromu, díky vitamínu A udržuje rovnováhu organismu a omlazuje.
Myrtha, tato biblická rostlina pomáhá při děložním výtoku.
Libeček má své využití při bolestivé menstruaci a pomalém porodu. Koupel z něj je prý koupelí lásky.
Petržel konzumujte na podporu menstruace.
Pruskurník, zábal z jeho odvaru se přikládal na bolavá prsa při kojení.
Pupalkový olej obsahuje látky, které zlepšují hormonální harmonii a premenstruační syndrom.
Šalvěj je známá, že působí protizánětlivě v celém těle, pomáhá také zlepšit odtok krve při menstruaci.
Šantu je možné použít při potížích s menstruací a močením a uvolňuje dělohu. V čínské medicíně je využívána k zastavení poporodního krvácení nebo silné menstruace.
Šípková růže smíchaná s ibiškem pomáhá proti cystitidě.
Withánie – indický ženšen, bylina na plodnost a afrodiziakum.


Základní ženský čaj
3 díly kontryhelu, 3 díly řebříčku, 2 díly heřmánku, 2 díly kokošky pastuší tobolky. Při depresi přidáme do směsi ještě 1 díl meduňky a 1 díl třezalky. Při návalu horka přidáme 2 díly šalvěje nebo yzopu. Pijeme až do odeznění příznaků, maximálně však 14 dní.

Menstruace
Čaj při silné menstruaci
Kontryhelový čaj, lze jej také smíchat s polovičním množstvím řebříčku.

Krvácení v těhotenství
Kontryhelový čaj s troškou turanky, kokošky pastuší tobolky a přesličky.

Záněty pochvy
Při prvních příznacích navštivte okamžitě lékaře. Léčbu lze podpořit sedacími koupelemi, výplachy a tampóny ze stejného dílu řebříčku, kontryhele, dubové kůry, šalvěje, jitrocele a heřmánku. 1 lžíci na 1/4 l vody, vařit 5 minut. Vnitřně podpořit pitím čaje z bylinek z protizánětlivými účinky, např. heřmánek, šalvěj.

Bílý výtok - pro sedací koupel stejný díl přesličky, hluchavky, truskavce. 1 lžíce směsi na 1/4 l vody.

Svědění - koupel z 200 g sušeného kontryhelu dáme na noc do nádoby se studenou vodou vyluhovat, následující den zahřejeme a tekutinu přidáme do koupele. Vhodný je také výplach dělohy a sedací koupel připravená z kontryhelového odvaru. Použijte dvojnásobné množství bylinky. Všechny zánětlivé problémy doplňte pitím čaje z kontryhele a bylinkami, které působí jako přírodní antibiotika, např. lichořeřišnice či konzumací cibule a česneku.

Vaginální plísně
Pomáhá odvar z měsíčku, řebříčku, připravíme ho z 1 lžičky a 1/4 l vody. Je dobré vynechat mléčné nekysané výrobky, cukr. Lze použít i sůl do koupele.

Myomy jsou to nezhoubné nádory, které tlačí na okolní pohlavní orgány a tím jsou nebezpečné. Lze doporučit řebříčkový čaj a sedací koupele z něj.

Cysty
Připravte si čaj ze stejného dílu kontryhelu, kopřivy, heřmánku, měsíčku, přesličky a řebříčku. Pijte 1-2 krát denně.

Antikoncepce ničí vitamíny skupiny B, snižuje hladinu zinku v krvi, podporuje vylučování hořčíku, způsobuje větší spotřebu vitamínu A,C,E a selenu. Nadměrné pití čaje z třezalky může snížit její funkci. Místo ní si dejte čaj z meduňky. H.A. snižuje střevní mikroflóru, kterou posilujte bakteriemi mléčného kvašení. Negativně působí na játra, které lze posílit ostropestřcem mariánským, dále na krevní oběh, jezte proto vitamín C /ovoce a zelenina/, rutin /pohanka, borůvky/ a potraviny proti tvorbě cévních usazenin /česnek, ryby, zelený čaj/. Může také negativně ovlivnit i psychiku, celulitidu a pleť.

Odvápnění
Zde chci jen varovat před konzumací sycených minerálek. Na odstranění „bublinek“ z těla je potřeba velké množství vápníku.

Anémie způsobená silnou menstruací či po porodu. Pro svůj vysoký obsah železa je vhodné pít čaj z kopřivy. Vynikající je také šťáva z mrkve a červené řepy, která obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které pomáhají vstřebání železa. Je možno do šťávy pro lepší chuť přidat zdravé jablíčko. Jezte také lebedu.

Afrodiziaka
Působí tak květinové vůně, např. povijnice, bezové květy svým pižmem, růže, frézie, konvalinky. Francouzským afrodiziakem je syrová cibule. Pomáhá také při špatné erekci a zvyšuje tvorbu spermatu a jeho kvalitu.
Čaj pro získání erotické harmonie v těle – 2 díly máty, 1 díl saturejky.

Premenstruační syndrom
Vyvolává nervozitu, podrážděnost i emocionální napětí. Často je doprovázen bolestí hlavy a depresí.
Olej z jalovcových bobulí do koupele /max: 5 kapek/ či levandulový olej nanést na spánky či do koupele.
Na ulehčení přechodu pít kontryhelový čaj 10 dní každý měsíc před počátkem menstruace 1-2 šálky denně.

Čaj k ulehčení přechodu
20g natě kontryhelu, 20g chmelových šištic, 30g třezalky tečkované, 30g meduňky. Dvě čajové lžičky směsi spaříme šálkem vroucí vody. Necháme 10 minut ustát. Pijeme šálek tohoto čaje 1-2x denně, hlavně na noc.
Na vyrovnání emocí a omlazení, pomáhá levandulový olej nanesený na spánky při bolestech hlavy, při masáž a do koupele, zejména jeho vdechování. Ideální je kombinace levandulového oleje a kontryhelového čaje.

Inkontinence je samovolné vylučování moči, nejčastěji noční. Nejvíce postihuje stresované ženy při kýchání a kašli, ženy s oslabeným pánevním dnem a po porodu. Proto je tak důležité již od mládí správně cvičit pánevní dno. Inkontinence: 1-2 lžičky sluncovky přelít 1 hrnkem vroucí vody a nechat 10 min louhovat.

A trochu čínské medicíny. Reprodukčním orgánům odpovídají vlasy. Např. rozštěpené konečky znamenají, že oslabují pohlavní orgány i sexuální funkce. Jemný knír pod nosem ženy znamená problém s pohlavními orgány. Kolem kotníku se také nacházejí akupresurní body, jejichž aktivace má vliv na pohlavní orgány. Bolí-li Vás okolo kotníku, znamená to problém s pohlavními orgány.

10 léčivých účinků kontryhelu.

1. Menstruace
Kontryhel obsahuje třísloviny se stahujícími účinky a je známo, že snižuje a reguluje těžkou menstruaci. Kontryhle také stimuluje prokrvení pánve a dělohy, čímž stimuluje menstruaci. Bylinu mohou používat pouze ženy, které nejsou těhotné, ale nedostavila se jim menstruace. Pokud by kontryhel používala těhotná žena, mohlo by to vyvolat krvácení a následně dojít k předčasnému porodu nebo potratu.

2. Menopauza
Podle studií může být kontryhel používán také k úlevě od příznaků menopauzy. Bylina obsahuje kyselinu salicylovou, která je přírodním lékem proti bolesti. Je vhodné ji užívat i jako prevenci k ulehčení přechodu. Má pozitivní vliv i na psychické potíže při menopauze.

3. Poševní výtok
Z kontryhelu se připravuje také koupel, která ženám pomáhá odstranit přebytečný poševní výtok. Kontryhel se dá používat i ve formě čípku, respektive tamponu namočeného v kontryhelové tinktuře. Kontryhelový čípek léčí svědění způsobené bakteriálními nebo kvasinkovými infekcemi.

4. Péče o pleť
Kontryhel je zvláště účinný při léčbě kožních problémů, jako je akné, vyrážky, řezné rány nebo jiná zranění. Kromě toho, kontryhel pomáhá kůži při píchnutí včelou, vosou, moskyty nebo jiným hmyzem. Na tato poranění je vhodné pleťové mléko, které se dělá z kontryhelového odvaru. Kromě bodnutí hmyzem dokáže léčit i ekzém. Kontryhel má antiaging vlastnosti.

Obsahuje velké množství antioxidantů, které zabraňují nebo oddalují poškození buněk. Díky kontryhelu budete mít méně vrásek a mladistvější pleť. Kontryhel obsahuje také bohaté množství tříslovin, které mají astringentní vlastnosti, a které z něj dělají surovinu vhodnou na pleťovou vodu.

5. Zažívací potíže
Podle dostupných studií může být kontryhelový čaj používán jako lék na zažívací potíže, a to zejména pro osoby s diabetem. Kyselina salicylová obsažena v kontryhelu pomáhá zmírnit bolesti žaludku i křeče spojené s trávením. Bylinka navíc zlepšuje chuť k jídlu a léčí bolesti v krku i ústech. Kontryhel dokáže i zvyšovat chuť k jídlu. Čaj připravený z kontryhelu, který je přijímán 4-5 krát denně v malém množství, dokáže zmírnit příznaky gastroentertidy. Působí proti překrvení jater a léčí průjem.

6. Hubnutí
Po celá staletí se v arabských zemích tato bylina používá k hubnutí. Kontryhel pozitivně pomáhá přirozenému úbytku váhy. Při nedávné vědecké studii se potvrdilo, že rostlina zvyšuje bazální metabolismus, který indikuje zvýšené spalování tuků. Při hubnutí vám například mohou pomoci listy kontryhelu v kombinaci s mátou, olivovým olejem a kmínem.

Kontryhel lze využít při problémech se zadržováním vody v těle. Při tomto problému je vhodné pít zhruba 2 šálky denně po dobu 10-15 dní, a poté si dát alespoň třítýdenní přestávku, pokud v kúře budete chtít pokračovat.

7. Krásné vlasy
Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů, pomáhá kontryhel pokožce hlavy produkovat zdravé buňky tím, že uvolňuje své volné radikály, a to vede k přirozenému růstu vlasových folikul. Kontryhel vlasům prospívá při používání vnitřně (formou čaje) nebo jako vlasové tonikum. Bylina pomáhá udržovat delší dobu přirozenou barvu vlasů.

8. Myomy a endometrióza
Přípravky vyrobené z extraktu kontehylu předepisují bylinkáři při potížích s myomy nebo při endometrióze u žen. Kyselina salicylová obsažena v kontryhelu pomáhá zmírnit bolest. Pravidelné používání bylinky může pomoci při léčbě těchto problémů.

9. Zlepšuje spánek
Kontryhel je často používán k navození spánků u lidí trpící nespavostí. Bylo prokázáno, že tato bylina snižuje stresové inhibitory, které jsou jednou z příčin nespavosti. Pokud trpíte poruchami spánku, pak zvažte používání kontryhelu.

10. Otěhotnění a těhotenství
Kontryhel je od pradávna používán na jakýkoliv gynekologický problém, včetně poruchy plodnosti. Babky kořenářky o něm často říkaly, že má ženské a mateřské poslání. Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány /zejména dělohu/, zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění.

Na užívání kontryhele v těhotenství existují dva názory. Jeden kontryhel doporučuje, protože regeneruje ženské orgány a pomáhá ženám, u kterých hrozí potrat /především v posledních třech měsících/. Druhý kontryhel v těhotenství striktně zakazuje. Vždy je dobré se před užíváním jakýkoliv bylinek poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Kontryhel má pozitivní účinky i po porodu. Pomáhá zpevnění děložního svalstva a navrácení do původní formy a zastavuje poporodní krvácení. Kontryhel zlepšuje také kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování.

Bylinkový čaj na podporu ženské plodnosti
35 dílů nati kontryhelu
2 díly nati řebříčku
2 díly nati šalvěje a tinkturu ze jmelí

Příprava bylinkového čaje:
Dvě polévkové lžíce bylinkové směsi zalijeme půl litrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a přidáme dvě kapky tinktury ze jmelí. Pijeme 3krát denně /1/2 bylinkového čaje rozdělíme na tři dávky/.

Bylinkový čaj na otěhotnění

10 g kontryhelu
10 g světlíku lékařského
10 g třezalky
10 g mateřídoušky
10 g yzopu
10 g řebříčku
10 g tužebníku jilmového
5 g heřmánku

Příprava bylinkového čaje:
1 polévkovou lžíci bylinkové směsi zalijeme 1/4 vařící vody, necháme 15 minut louhovat a poté scedíme. Pijeme po menstruaci 2-krát denně prvních 7 dní /nalačno ráno a večer/ a zbylé dny jedenkrát denně ráno nalačno. Při menstruaci čaj nepijeme. Doporučujeme dodržovat minimálně 3 menstruační cykly.

Použití kontryhelu
Kontryhel se většinou používá jako čaj, kapalný extrakt nebo ve formě oleje. Používání kontryhelu je považováno za bezpečné, ale neměly by ho používat děti, těhotné ženy nebo kojící matky. lidé, kteří trpí rakovinou a srdečními chorobami by se měli před používání kontryhelu poradit se svým lékařem.

Jak připravit kontryhelový čaj
Listy kontryhelu nasekejte na jemno a louhujte v horké vodě 15-20 minut. Jako lék používejte po dobu 20 dnů. K léčbě těžké menstruace stačí vylouhovat 30 gramů kontryhelových listů v 1 litru vody a čaj pijte 3 krát denně, dokud nezmizí projevy bolestivé menstruace.

Vedlejší účinky kontryhelu
Používání kontryhelu je pro většinu lidí bezpečné, ačkoliv se někteří vědci obávají možného poškození jater. Vzhledem k tomu, že ohledně kontryhelu neproběhlo mnoho vědeckých výzkumů, je obtížné vyvodit závěr ohledně jeho bezpečnosti. Nicméně, vědci varují před užívání kontryhelu lidi s problémy s krví, jako jsou sraženiny, vysoký krevní tlak, chudokrevnost a podobně. Jednotlivci, kteří mají naplánovaný chirurgický zákrok, by se kontryhelu měli vyhnout nejméně 2 týdny před operací.

Kontryhel a léky
Lidé, kteří používají určité léky, by se měli kontryhelu vyhnout, případně použití této byliny konzultovat s lékařem. Kontryhel byste neměli používat, pokud například používáte léky na ředění krve, jako například aspirin, klopidogrel /Plavix/ a warfarin nebo železné doplňky. Kontryhel totiž narušuje vstřebávání železa a jeho účinnost.

Zdroj: https://zdravezdravi.cz/bylinky/kontryhel-a-j

« ZázvorKaštany a jejich léčivá síla »