Archandělé a bohové

Maeve

/Irsko/

Známá rovněž jako Mab, Medb, Medhbh, Madb, královna Connachtu.

Maeve, mocná bohyně války, jejíž jméno znamená „opilá žena", je proslulá svojí silnou vůlí a schopností zjevovat se kdykoliv a kdekoliv se jí zamane. Je spojována s menstruačním cyklem a ženskou krásou. Maeve je rovněž královnou vil a bohy­ní půdy. Milují ji koně.

Maitreya

/buddhistický, čínský, New Age/

Známý rovněž jako Buddha budoucnosti, Budoucí Buddha, Pán Maitreya, Pán Maitreya Maítri, Šťastný Buddha, Hoteí, Smějící se Buddha, Maitreya Buddha, Miroku-Bosatsu.

Historici se na osobě Maitreyi neshodnou. Mnozí učenci se domnívají, že se jednalo o mnicha jménem Sthiramati, který projevoval velký soucit a laskavost k jiným.

Marie, milovaná matka

/židokřesťanská, katolická/

Známá rovněž jako Matka Marie, Naše paní guadalupská, Panna Marie, Královna andělů.

Historické údaje o Parmě Marii nejsou známy, protože ani jedno ze čtyř evangelií, v kterých se o ní píše, nezachází do detailů. V jiných dokumentech, jako je Protoevangelium Jakubovo, se sice píše o Mariině narození, dětství a dospělosti, vědci však pochybují o jejich autentičnosti.

Melchizedek

/Judaismus, NewAge/

Tvrdí se, že jméno Melchizedek znamená „král spravedlnosti" nebo „pravý a spravedlivý král." Byl to kananitský král a ve­lekněz Salemu  /nyní známého jako Jeruzalém/ a učitel Abrahá­ma. Starověké mystické texty ho popisují jako muže, který v ma­sivním rozsahu vymítal duchy a spolupracoval přitom s archan­dělem Michaelem.

Merlin

/keltský, Spojené království/

Známý rovněž jako Merddin, Myrddin, Merlyn, Emrys. 

Kontroverzní postava - žil skutečně nebo se jedná o pouhou legendu? Merlin je archetypem velkého starého mudrce-mága. Je znám jako mocný kouzelník, duchovní vůdce a psychický vizionář, který pomáhal v pátém století králi Artušovi na Camelotu ve Walesu.

Mojžíš

/židokřesťanský/

Prorok Mojžíš byl povolán Bohem, aby vyvedl svůj lid z egypt­ského otroctví a zavedl je do „zaslíbené země mléka a medu" v Izraeli. Spolu s dvanácti izraelskými kmeny bloudili po poušti a pustinami. Nakonec po čtyřiceti letech neustálého putování byl Mojžíš přivolán na horu Sinaj, kde se mu dostalo od boha ujiště­ní, že se jeho lidé dostanou do zaslíbené země.

Nemetona

/Anglie/

Známá rovněž jako Paní posvátného háje. 

Nemetona je keltská bohyně silných míst, posvátných území a kruhů, labyrintů a léčivých kol. Svatyně Nemetony stojí u prastarých lázní Bath v jižní Anglii. Keltové ve starých dobách nikdy nevykonávali posvátné obřady uvnitř uzavřených prostorů, ale vždy pod širým nebem. Neme­tona strážila tato shromáždění podobně, jako by dnes strážil kos­tel nebo svatyni nějaký anděl nebo mistr.

Pele

/Havaj/

Známá rovněž jako Ka-ula-o-ke-ahi: Červeň ohně. 

Pele je bohyně ohně, která vládne havajským sopkám a bere na sebe různé podoby: mladé, krásné ženy, staré čarodějnice, psa nebo plamene. Na Havajských ostrovech je vysoce uznávána a pokládána za mocné božstvo.

Sanat Kumara

/hinduistický, védský, New Age/

Známý rovněž jako Karttikeja, Sumara, Skanda-Karttikeja. 

Kumara je bohem války, který zbavuje lidi a zemi negativních entit a nízkých energií. Mnoho legend vysvětluje původ Kumary a v žádné nechybí jeho vztah k číslu šest, snad kvůli jeho schopnostem vykazovat negativní duchy.

Sedna

/inuitská/eskymácká/

Známá rovněž jako Ai-willi-ay-o, Nerivik. 

Podle různých legend Sedna vypadla /nebo byla rodiči vyho­zena/ z člunu rodičů a z rozkouskovaných částí jejího těla vznikli lvouni a další mořští tvorové. Sedna je pokládána za bo­hyni a Stvořitelku všech obyvatel moře - je to nejvyšší mořská bohyně.

Zobrazit: 51-60 z celkem 70
začátek | « předchozí | následující » | konec