Aronie
Aronie - aronia melanocarpa
Aronie, neboli černá jeřabina, temnoplodec černý. Plody pomalu dozrávají. Můžete z nich připravit jedinečné víno, sirup, kompot. A pokud si dopřejete i trochu čerstvých plodů, vaše tělo vám poděkuje. Má blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Doporučují se proto při arteroskleróze. Komplex účinných látek podporuje imunitní systém a celkově posiluje organismus. Léčí poruchy činnosti štítné žlázy, detoxikuje, podporuje činnost jater a ledvin, vitaminová bomba. Tzv. černá jeřabina může být keř, ale i menší strom. Keř je asi 2 m vysoký, strom 4-5 m. Má lesklé, podlouhle obvejčité listy, na konci zašpičatělé. Kvete začátkem května. Květy bílé až bledě růžové, velmi připomíná běžnou jeřabinu ptačí. Aronii lze použít především jako výborný zdroj vitaminů B, C, E, P, PP.
Účinky rostliny:
nemoci štítné žlázy
čistí krev - detoxikace
nemoci jater
nemoci ledvin
zdroj mnoha vitamín
hepatoprotektivum - urychluje uzdravení nemocných jater
vysoký tlak krve, hypertenze - snižuje krevní tlak
posílení organismu, rekonvalescence po nemocích
Používané části: Je to především plod, který dozrává koncem září. Méně často se užívá květ a list.
Způsob použití: Plody lze jak sušit obdobně jako šípky, tak i konzervovat v podobě kompotů, džemů. Nejlepší je však zpracování čerstvé šťávy do sirupu atd. Plody lze též konzervovat lihem. Listy se užívají formou krátce vařeného odvaru, květy formou nálevu. Plody se užívají buď samostatně, nebo sušené a drcené se dávají do čajových směsí.
Kompot z plodů aronie
1 kg aronie
600 g cukru
vanilka
1 kávová lžička mleté skořice
4 hřebíčky
rum podle chuti
citronová kůra
Plody aronie otrháme od třapin, podlijeme troškou vody, přidáme cukr, koření a zvolna vaříme přikryté pokličkou. Občas promícháme. Necháme probublávat 20 minut. Pustí hodně šťávy, proto s přidanou vodou opatrně! Po uplynutí doby varu odkryjeme a přidáme kyselinu citronovou a rum podle chuti. Plníme do čistých sklenic. Zavařujeme 20 minut při 80 °C. Kompot je chuťově k nerozeznání od brusinek. Hodí se všude tam, kam se přidávají brusinky. Když zalijete několik lžiček kompotu horkou vodou, získáte výborný nápoj.
Sirup z plodů aronie
2 l aronie
2 l vody
3 kávové lžičky kyseliny citronové nebo šťáva ze 2 citronů
na 1 kg šťávy 1 kg krystalového cukru
Šťávu z černých jeřabin připravujeme z plodů přešlých mrazem. Plody umeleme na masovém strojku a zalijeme teplou převařenou vodou s kyselinou citronovou nebo šťávou z citronů. Necháme stát při pokojové teplotě 2 dny a občas zamícháme.
Za dva dny plody přecedíme přes husté síto a šťávu zvážíme. Na 1 l šťávy přidáme kilogram cukru. Zahříváme na mírném ohni a mícháme do doby, než se cukr zcela rozpustí. Pak plníme do lahví. Sirup se nesmí vařit, aby alespoň část vitamínů zůstala. Sterilujeme při 80 °C po dobu 20 minut. Sirup pomáhá při žaludečních a zažívacích potížích a posiluje imunitu.
Kontraindikace: Žádné kontraindikace nejsou známy.
Použití v kuchyni: Použití v kuchyně je mnohostranné, Šťáva v medu jako sladidlo dětských kaší. Kompot na svíčkovou místo brusinek. Džemy, sirupy . Jediným omezením je naše chuť a fantazie.
Rozšíření a výskyt: Aronie má svůj původní domov v Severní Americe. U nás je výlučně pěstovaná, i když tu a tam zplaňuje.
Sběr: Listy se sbírají na jaře. Květy na začátku květu. Plody koncem září až začátkem října.
Možnost záměny: Existuje celá řada keřů a stromků s černými bobulemi, většina z nich však není tak velká jako u aronie. A navíc rostou planě. Aronii najdeme buď v zahradách, nebo v alejích podél cest.
Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz a jiné