Bez černý
Bez černý - sambucus nigra
Popis: Vytrvalý, obvykle 1,5 až 5 m vysoký keř, občas ale i až 10 m vysoký strom. Listy vstřícné, řapíkaté, lichozpeřené, s 3 až 7 lístky, jež jsou kopinaté až vejčitě kopinaté, krátce řapíčkaté, na okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, zejména na rubu chlupaté, po rozemnutí mírně páchnoucí. Květy uspořádány v hustých, vrcholových, plochých chocholících o průměru 10 až 25 cm, 5četné, bílé až nažloutlé, vonné. Plodenství nící, plodem je 5 až 8 mm velká černá bobule, tzv. bezinka. Zkrášluje své okolí i dvakrát do roka: nejprve na jaře, když v máji rozkvete intenzivně vonícími plochými vrcholíky žlutobílých květů, potom znovu na podzim, když jeho lístky začínají žloutnout, opadávat a odhalovat bohaté střapce sytě černých plodů, ohýbajících útlé větvičky dolů k zemi.
Stanoviště: Okraje lesů, paseky, světlé listnaté a lužní lesy, křoviny, podél cest, lidská sídla, skládky, zahrady, rumiště, podél vodních toků, na půdách vlhčích, dusíkatých, humózních.
Sběr: Sbírá se květ nebo plody, někdy se sbírávaly i listy, kůra nebo kořeny. Květy se sbírají za suchého počasí nejlépe před jejich úplným rozvitím. Suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C, před úplným usušením se obvykle sdrhují, aby se zbavily silných stopek. Usušenou drogu je třeba chránit před vlhkostí, aby nezhnědla. Plody se sbírají za plné zralosti a suší se stejně jako květ. Květ obsahuje glykosidy /např. rutin a sambunigrin/, cholin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, sliz, saponiny, trochu silice a jiné látky. V plodech jsou přítomny antokyanová barviva, organické kyseliny /např. kyselina jablečná, citronová, kozlíková, octová, vinná, propionová/, cukr, třísloviny, silice, hořčiny, pentosan, tyrosin, vosk, guma, pryskyřice, vitaminy /hlavně A a B/, silice aj.
Čajová směs na podporu pocení
Osvědčila se kombinace květu bezu s květem lipovým, květem divizny velkokvěté a kořene proskurníku.
Plody bezu působí analgeticky, osvědčily se zejména při migrénách, neuralgiích, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů /zde působí i protizánětlivě/, příznivě působí i při křečích trávicího ústrojí a při nadýmání.
Bezinkový med
30 ks bezových květů
1 l vody
2 ks citronů /omytá kůra/
1 kg cukr krupice nebo třtinový
Bezinkové květy neoplachujeme, dáme do hrnce, přilijeme litr vody, přidáme na plátky pokrájený a očištěný citron /nejlépe bio/ a šťávu z druhého citronu. Vodu ohřejeme, ale nevaříme! Necháme stát zakryté do druhého dne a dbáme na to, aby byly květy ponořené. Přecedíme a bezinky vymačkáme přes čistý plátěný ubrousek.
Do výluhu nasypeme cukr krupici nebo krystal a přivedeme k varu. Nejprve můžeme vařit na vyšší stupeň, ale čím bude sirup hustější, tím bude mít snahu pěnit a utíkat z hrnce. Je tedy lepší zvolit vyšší hrnec s širším dnem. Doba vaření je zhruba hodina, hodina a půl. Hustotu medu zkoušíme kápnutím trošky sirupu na talířek, na kterém necháme vychladnout. Čím je chladnější, tím je hustější.
Uvařený med naléváme ještě vařící do suchých, čistých, menších skleniček. Pevně uzavřeme a necháme vychladnout.
Sirup z květů černého bezu
Lehká a jemná chuť i vůně natrhaných květů bezu, zachycuje nádech léta a osvěžení voňavou limonádou. Ale můžeme přidávat sirup do čaje, koktejlů.
10 - 15 velkých květů černého bezu
1 l vody
cukr podle potřeby
3 citrony
Natrháme pěkné velké květy, opatrně je umyjeme ve studené vody a dáme je do velké sklenice. Přidáme vodu, nakrájené citrony na plátky, zavřeme sklenici a necháme odpočinout cca 36 hodin v pokojové teplotě. Přefiltrujeme tekutinu, zvážíme ji a přidáme tolik cukru kolik váží tekutina. Dáme jí vařit na mírný oheň cca 15 minut. Hotový, ještě teplý sirup přelijeme do čistých sklenic, uzavřeme, necháme vychladit a skladujeme v ledničce.
Bezinkový sirup z plodů
300 g zralých bezinek zalijeme 1 l vody a vaříme na mírném ohni půl hodiny. Propasírujeme přes síto spolu s 50 g nastrouhaného zázvorového kořene a šťávou z jednoho citrónu, okořeníme jednou hvězdičkou roztlučeného badyánu a vmícháme 400 g třtinového cukru a dvě lžíce kyseliny citrónové, přivedeme k varu a vaříme pět minut. Plníme do lahviček vypláchnutých vroucí vodou a zavíčkujeme.
Ze sušených plodů se připravuje odvar
Listy lze použít zevně ve formě zábalu např. při revmatismu, podle některých autorů působí i protinádorově na zevně přístupné nádory, kašovitý obklad z listů údajně dokáže "vytáhnout vodu z kolena", vnitřně ve formě nálevu čistí krev a užívají se i jako součást čajů proti akné.
Pozor: Kůra a listy jsou jedovaté! Listy obsahují toxický glykosid sambucinigrin a alkaloid sambucin, v kůře jsou přítomny třísloviny, alkaloid a pryskyřice, jejíž působení je značně drastické. Otravy se projevují silným zvracením, průjmem, nechutenstvím a celkovou slabostí. Stejné příznaky se ale mohou objevit i při extrémním předávkování bezovými plody.
Zdroj: http://www.kouzelnebylinky.cz/, Internet
Kdyby lidé věděli, jaký je to požehnaný keřík, nikdo by nikdy neuřezal ani větvičku bezu, neboť každá jeho část má výborné léčebné uplatnění - kořen, list, květ i plod. Jak je bez dvakrát krásný, má i dva hlavní způsoby použití. Celé květní talíře sbírejte hned na počátku kvetení, když jsou prostřední květy ještě uzavřené. Květní drogu však můžete běžně koupit i v lékárně nebo v drogerii. Čaj z květu je prvotřídním lékem na všechny choroby nachlazení. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách.
Bobulky černého bezu nejsou jedovaté! Plody /bobulky/ se sbírají, až když jsou téměř zralé, pozorně je přeberte, zelené bobulky odstraňte, ponechte jen úplně černé a zdravé. Můžeme je sušit, vyrobit z nich sirup, běžným způsobem zavařit jako kompot či zalít vínem. Můžeme je jíst i syrové, ale jen v menším množství, protože projímají.
Hlavní význam plodů bezu spočívá v tom, že tiší bolesti nervového původu. Pomáhají při zánětech nervů /neuritidě a nerugalii/, například trojklaného nervu, sedacího nervu /ischias/ a při výhřezu meziobratlové ploténky páteře. Při všech těchto bolestech doporučuji na utlumení třikrát denně šálek z bezových plodů, odvaru nebo sirupu, který můžeme ředit vodou. Pokud bolesti tišíte tabletkami, obvykle se nám potíže vrátí, ale po léčbě bezovými plody máme většinou od choroby pokoj.
Účinky rostliny:
nachlazení, prochladnutí
vypocení se
ničí hnilobné bakterie
zahlenění
močopudný účinek
zácpa - projímavý účinek
rýma /inhalace/
zánět průdušek /bronchitida/
bolesti hlavy
bolesti obličeje
bolesti zubů
bolesti uší
křečové žíly /obklady/
nevové bolesti /bolesti nervového původu/
neuritida a nerugalgie trigeminu /trojklanného nervu/
výhřez meziobratlové ploténky /diskopatie/ a ischias
Dobrým doplňkem léčby je masírování bolavých míst olejovým extraktem z listů černého bezu.
Bezový sirup z bobulí: na litr přebraných, čistých, zralých bobulí přidáme čtvrt litru vody, 15 minut je pomalu vaříme a pak protlačíme přes síto. Do litru takto získané šťávy dáme půl kilogramu nerafinovaného přírodního cukru aještě 10 minut povaříme. Vroucí šťávu nalijeme do nahřátých lahví a těsně uzavřeme zátkami. Necháme pomalu vychladnout, například pod peřinou. Sirup pijeme třikrát denně - 50 ml, a zapíjíme ho vodou, neboť je velmi sladký.
Sušené plody bezu černého: bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout. Pak je otrháme a v otevřené troubě při mírném teple asi 50 °C sušíme. Dobře usušené ukládáme do plátěného pytlíku nebo papírového sáčku. Používáme je pro přípravu čaje. Na šálek čaje potřebujeme lžičku bezinek, které necháme luhovat asi deset minut.
Džem z bobulí bezu černého: kuličky bezu rozvaříme. Když se část vody odpaří, prochladlou hmotu propasírujeme. Na litr této šťávy dáme 400 g krystalového cukru a vaříme, až se množství šťávy zmenší o polovinu. Nakonec přidáme trochu kyseliny citronové a Petosy. Ještě horký džem nalejeme do sklenic, uzavřeme a uložíme.
Šťáva z plodů bezu černého: dobře vyzrálé bezinky opereme, rozvaříme a prolisujeme. Získanou šťávu přivedeme do varu /žádnou vodu nepřidáváme/ a na litr šťávy přidáme 300 g cukru a jednu kávovou lžičku kyseliny citronové. Plníme do lahví a sterilujeme při teplotě 80 °C 20 minut.
Zdroj: http://www.bylinkyprovsechny.cz/, Internet