Jídlo, které vypadá jako lidské orgány, je i léčí
To, na co se dnes často zapomíná, bylo našim babičkám dobře známé: určitá jídla jsou zvláště cenná pro určité části lidského organismu. Srdce potřebuje jiné jídlo než mozek a zažívací trakt reaguje na určité potraviny, například zcela jiné než oči. Pro udržení zdravého celého těla je proto důležité vědět, jakou funkci má každé jídlo. K čemu je silné vidění, když je srdce slabé?
Jak to zjistit? Příroda nám to usnadnila. Protože mnoho potravin vypadá velmi podobně jako orgány, které se jim daří dobře. A také věda potvrzuje, že tyto potraviny jsou pro tyto orgány obzvláště užitečné z důvodu jejich vitamínového, bílkovinového nebo minerálního složení.
Vlašské ořechy se svými dvěma hemisférami, skořápkou podobnou lebce a nodulárními záhyby jsou normální ořechy v mnoha ohledech podobné lidskému mozku - a jsou pro tento mozek také prospěšné. Jejich pravidelná konzumace totiž výrazně podporuje jeho správnou funkci, a to především díky vitamínům E, B1 a B6. Kromě toho vlašské ořechy pomáhají i při civilizačních potížích jako jsou deprese, stres, nadměrná únava či podrážděnost a údajně podporují i sexuální apetit. Obsahují totiž arginin, což je látka, která se mimo jiné přidává do přípravků s afrodiziakálním účinkem. Jsou označovány za jeden z nejlepších zdrojů pro výživu mozku. Jsou skvělým zdrojem omega-3 a mají více antioxidantů, kyseliny listové /vitamin B9/ a vitamínu E než kterékoliv jiné ořechy. Pro navýšení nutričních hodnot, správné vstřebání těchto látek a odstranění antinutrientů /látky zabraňující vstřebávání vitamínů a minerálů/ je důležité nechat před konzumací ořechy namočit. Doporučuji alespoň 12 hodin.
Mrkev, když jí nakrájíte na kolečka, zjistíte, že vypadá jako lidské oko a vidíte v ní i malé paprskovité nitky. Rozpoznáte nejen zorničku, ale i duhovku. Je dobrá na oči a pomáhá snižovat riziko šedého zákalu, jehož nedostatek vede k šerosleposti. Věda dokázala, že mrkev podporuje krevní oběh v tomto orgánu a zlepšuje tak funkci zraku. Mrkev má svou oranžovou barvu díky beta-karotenu, který snižuje riziko vzniku šedého zákalu. Také chrání před makulární degenerací související se stárnutím. Tento problém postihuje jednoho ze čtyř jedinců nad 65 let. „Jestliže zkusíte brát každý den pilulku beta-karotenu, nebude to mít stejný účinek jako konzumace kvalitní karotky.“, říká vědec John Hopkins z Nemocnice v Baltimore v USA.
Rajčata jsou červená jako lidské srdce a po řezání obvykle vidíme čtyři komory. Rajčata jsou nepřekonatelným zdrojem lykopenu, bylinné látky, která pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním a neutralizuje škodlivé účinky LDL cholesterolu. Kromě toho jsou rajčata bohatá na kyselinu listovou. Podporuje tvorbu červených krvinek - buněk, které srdce pumpuje tělem. Je známo, že rajčata čistí krev a posilují zadržování vitamínů a minerálních solí, zejména železa nezbytného pro syntézu hemoglobinu krve.
Fazole a její připomíná ledvinu a také jsou na ledviny velmi dobré, neboť pomáhají udržovat jejich funkci. Odvodňují, zbavují otoků a ledviny pročišťují. Fazole poskytují celou řadu minerálů a vitamínů a proto jsou obecně prospěšné pro zdraví člověka. Jestliže jsou vaše ledviny zdravé, fazole mohou – pokud jsou konzumovány jako součást vyvážené stravy – přispět ke zdraví ledvin. Jestliže vaše ledviny jsou nemocné, možná budete potřebovat zvýšený příjem fazolí. V angličtině jsou fazole přímo pojmenovány jako Kidney beans – kdy „kidney“ je v překladu přímo ledvina. Obsahují velké množství bílkovin a vlákniny. Jsou zdrojem železa velkým zdrojem draslíku, hořčíku a kyseliny listové. Doporučuje se to s nimi ale nepřehánět, správně je upravovat a vařit s kořením, které potlačuje případné nadýmání. Prospěšnost fazolí na naše ledviny je spekulována. Je ale jednoduše potřeba znát svůj stav a nepřehánět to se strachem. Z několika zdrojů i tradiční medicíny byly fazole úspěšnou léčbou pro ledvinové kameny. Kdo má ale poruchu funkce ledvin, by fazole konzumovat opravdu minimálně, protože jak bylo zmíněno, obsahují kromě jiných látek velmi velké množství draslíku, který je potřeba sledovat při vážných ledvinových problémech. Nejvhodnější jsou mungo fazole a adzuki.
Avokádo, lilek a hruška jsou dobré pro zdraví a fungování dělohy a děložního hrdla a také vypadají jako tyto orgány /otočená hruška/. Avokádo ve tvaru baňky trvá asi devět měsíců, než se z kvetoucích plodů dozrávají zralé plody. Ve středu je velké semeno "dítě". Avokádo pomáhá stabilizovat hormonální rovnováhu žen, snižuje nadměrnou porodní hmotnost a předchází rakovině děložního čípku. Dokonce se uvádí, že v těchto plodech je více než 14.000 fotolytické chemických složek výživy. Avokáda jsou považovány za nejvýživnější superpotraviny na světě. Kromě nesčetných výživných účinků jsou velmi opěvovány v tomto směru v prospěšnosti pro reproduktivní zdraví zejména u žen. Avokáda obsahují velmi velké množství kyseliny listové, která velmi podporuje vývin plodu v těhotenství. Studie prokázaly, že konzumace avokád v době těhotenství může zamezit hormonálním výkyvům, nechtěnému přibírání na váze a předcházet rakovině dělohy.
Fíky, pokud jsou avokáda navržena pro zdraví žen, pak fíky ve tvaru varlat byly určitě plánovány pro zdraví mužů. Toto sladké ovoce visí ve dvojicích na stromě, je chráněno jemnou kůží a při rozříznutí odhalí tisíce lepkavých bílých semen. Je dobře známo, že fíky zvyšují počet spermií, zvyšují mobilitu spermií a pomáhají mužům s neplodností. Již staří Egypťané a Peršané věřili, že zvyšují mužskou potenci i sexuální výkonnost, a dnešní věda jim dává za pravdu. V jižních zemích, kde fíky přirozeně rostou, se traduje, že zvyšují rychlost a objem spermií, a mají tak příznivý vliv na mužskou plodnost. Fíky však mají i další léčivé účinky, které mohou využít i ženy - regulují činnost střev, rozpouštějí usazené hleny v dýchacím ústrojí nebo čistí močové cesty a ledviny.Mužské varlata připomínají i buráky - burské oříšky. Jsou bohaté na aminokyselinu s názvem arginin, který u mužů zajišťuje potenci a jejich častá konzumace může nahradit tabletky na zlepšení erekce, arginín je ostatně jejich hlavní součástí. Také obsahují velké množství látky resveratrol, která snižuje riziko rakoviny prostaty.
Olivy jsou tvarem i velikostí podobné vaječníkům. Obsahují velké množství vitamínu E, polyfenoly, minerály, mononenasycené mastné kyseliny a další látky, které posilují funkci vaječníků a chrání je. Italská studie zjistila, že ženy, jejichž strava obsahovala hodně olivového oleje, měly o 30% nižší riziko vzniku rakoviny vaječníků. Zdravé tuky v oleji mohou dokonce pomoci potlačit genetickou predispozici k vyvolání rakoviny.
Brokolice a jejich malé hlavičky brokolice, které jsou tak těsně u sebe velmi připomínají 100 rakovinných buněk. Brukvovité zeleniny vesměs obsahují sulfoforan, který brzdí vznik a rozvoj rakoviny. A úplně nejvíc ho je v brokolici. Tým výzkumníků na US National Cancer Institute zjistil, že týdenní porce brokolice stačilo k tomu, aby se snížilo riziko rakoviny prostaty o 45%. Chemická látka I3C, která je obsažena v brokolici, květáku a zelí, dokáže "opravit" DNA v buňkách a tím zabránit jejich rakovinnému bujení.
Sladké brambory neboli batáty připomínají slinivku břišní a také skutečně mohou vyrovnat glykemický index u diabetiků a podporují zdravou funkci tohoto orgánu. Sladké brambory mají vysoký obsah beta-karotenu, který je silným antioxidantem, který chrání všechny tkáně v těle, včetně slinivky před rakovinou nebo škodami spojených se stárnutím.
Citrusové plody, pomeranč, grapefruit a další citrusové plody, vypadají ve své struktuře jako mléčné žlázy a rovněž podporují zdraví prsů a pohyb lymfy do prsů a z prsů, mají na ně konejšivý vliv. Grapefruity obsahují látky zvané limonoidy, u kterých se ukázalo, že zabraňují vzniku rakoviny u laboratorních myší a v ženských prsou. Citrusové plody jsou nejen vynikajícími dodavateli vitamínu C, obsahují také vitaminy B 1 až 6 a také vitaminy A a E, sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, zinek, jód, měď, fluor, aminokyseliny, Karoten, pektidy a virový inhibitor hesperidin. Tato kompozice podporuje zdraví prsu a inhibuje rozvoj buněk rakoviny prsu.
Zázvor vypadá jako žaludek a také pomáhá při trávení. Indové a Číňané používají zázvor již více než 5000 let ke zklidnění žaludku a vyléčení nevolnosti. Zázvor také zpomaluje tempo růstu nádorů tlustého střeva. Zázvor prokrvuje žaludek, tlusté střevo a také zamezuje pálení žáhy. Pokud jej přidáme do masa, hlavně při pečení, je pokrm šetrnější vůči játrům. Zázvor je jedna z nejúčinnějších věcí na žaludek a obecně poruchy s trávením. Je velmi účinný při nevolnosti, pálení žáhy, zvracení a dokáže chránit slizniční vrstvu žaludku. Co je důležité zmínit je fakt, že zázvor společně s kurkumou se řadí mezi ty vůbec nejsilnější protizánětlivé potraviny, které nám příroda nadělila. Lidem, kteří bojují s jakýmikoli zánětlivými onemocněními doporučuji čaj ze zázvoru, kurkumy a citronové šťávy, která je na zažívání a zánětlivé onemocnění superlék. Jeden hrnek vody přivedeme k varu a necháme v něm povařit vrchovatou čajovou lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru, nebo půl lžičky sušeného, půl až čajovou lžičku kurkumy a necháme povařit 10 minut, pak odstavíme.
Houby při rozkrojení na polovinu připomínají tvar lidského ucha. Houby jsou prospěšné pro náš sluch a hlavně pro imunitní systém. Obsahují velké množství vitamínu D, které je důležitý pro stavbu výživu našich kostí. V uchu se nachází 3 nejmenší kosti v lidském těle: kladívko, kovadlinka a třmínek, které přenášejí zvukové vjemy do středního ucha. Neuvěřitelné léčivé účinky na naše zdraví mají i medicinální huby z východu jako třeba božská houba reishi nebo shiitake.
Hroznové víno, hrozny připomínají stromy malých alveol, které tvoří naše plíce, skrz které kyslík vstupuje do krevního řečiště z plic. Hrozny prokazatelně snižují riziko rakoviny plic a proanthocyanidin - chemická látka v hroznových semenech - může výrazně snížit riziko alergického astmatu.
Celer a rebarbora vypadají jako kostní struktura. Tyto potraviny cíleně posilují pevnost kostí. Kosti jsou z 23% složeny z hydroxidu sodného a tyto potraviny sodík obsahují. Pokud nemáte dostatek sodíku ve své stravě, tělo si ho bere z kostí, a tím je oslabuje. Tyto potraviny doplňují a zásobují kostru těla. Celer prý obsahuje velké množství takzvaného silikonu, který vyživuje naše kosti a klouby. Celer je velmi zásadotvorný a velmi vhodný při alkalizování našeho těla. Bylo několikrát prokázáno, že díky jeho složení výživných látek velmi podporuje zdraví a pevnost kostí.
Banány, říká se, že pravidelné jedení banánů vám vykouzlí úsměv na tváři. Toto populární ovoce obsahuje protein nazývaný tryptofan, který se trávením přemění na neurotransmiter zvaný serototnin, což je chemikálie regulující naší náladu v mozku. Banán je možné nazvat jako přírodní antidepresivum, neboť nastavuje vyšší úroveň produkce serotoninu v mozku. Co nám rovněž zvedne pocity dlouhodobě a konstantně? Bezvadné jsou i borůvky, jahody, mandle, špenát, kapusta, rajčata, tuňák nebo losos, kakao a kakaové boby.
Ženšen, jeho kořen vypadá jako celé lidské tělo a je také díky svým širokospektrálním účinkům používán celá tisíceletí díky svým schopnostem podpořit celou imunitu těla, bránit srdečním a mozkovým onemocněním, v rekonvalescenci, proti bakteriím, virům a velmi účinně používán proti stresu a zvýšení vitality. Ženšenů je velmi velké množství, mnohdy se zbytečně honíme po všemožných syntetických vitamínech a všemožných drahých doplňcích stravy a přitom všechno máme tak jednoduše, jak nám to příroda nadělila.
Ananas je podobný kůži. Ananas obsahuje velmi velké množství cukru a je velmi bohatý na vitamíny a kvasinky pomáhají trávení. 70% hmotnost vody a 20% cukru, ananas má látku zvanou bromelain, která pomáhá trávit nejtěžší jídlo na žaludku. Obsahuje také mnoho minerálních solí, jako je fosfor a jód. Odborníci doporučují ošetření obličeje ananasovou šťávou pro její blahodárné účinky pro pokožku, chrání pokožku před kolísáním počasí a je užitečná při léčbě velkých pórů. Ze skvrn způsobených stárnutím a odolností proti vráskám, díky nimž je pokožka mladistvější a svěžejší a krásnější a prostřednictvím enzymů obsahujících bromelain, zabraňuje nádorům a otokům tkání a zánětů a existuje mnoho léků obsahujících tyto enzymy, hojí rány a popáleniny.
Červené víno vypadá jako krev a mělo by mít i přes svůj obsah alkoholu pozitivní účinky. Například podle některých studií by červené víno - při konzumaci v malém množství - mělo snížit riziko některých kardiovaskulárních chorob. Tento účinek je způsoben mimo jiné polyfenoly obsaženými v červeném víně . Polyfenoly mohou snížit riziko ztvrdnutí tepen - arterioskleróza. Při arterioskleróze jsou krevní cévy zúžené, protože krevní lipidy, krevní sraženiny, pojivová tkáň a vápno jsou uloženy ve stěnách cév. Pravidelní pijáci vína by však v žádném případě neměli podceňovat riziko závislosti na alkoholu. Červené víno chrání před ničivými účinky LDL cholesterolu, který může způsobit srdeční choroby. K dispozici je také sloučenina snižující srážlivost krve v červeném víně, takže se snižuje možnost vzniku krevních sraženin, které jsou spojeny s cévními mozkovými příhodami a srdečními chorobami. Příroda je ve své dokonalosti velmi jednoduchá, a tak důvěřujte, že poznáte, co je pro vás momentálně nejlepší jíst či pít, poslouchejte své tělo a syťte se převážně čerstvým ovocem, zeleninou a ořechy.
« Čínská diagnostika podle jazykaRakovina »
Vlašské ořechy se svými dvěma hemisférami, skořápkou podobnou lebce a nodulárními záhyby jsou normální ořechy v mnoha ohledech podobné lidskému mozku - a jsou pro tento mozek také prospěšné. Jejich pravidelná konzumace totiž výrazně podporuje jeho správnou funkci, a to především díky vitamínům E, B1 a B6. Kromě toho vlašské ořechy pomáhají i při civilizačních potížích jako jsou deprese, stres, nadměrná únava či podrážděnost a údajně podporují i sexuální apetit. Obsahují totiž arginin, což je látka, která se mimo jiné přidává do přípravků s afrodiziakálním účinkem. Jsou označovány za jeden z nejlepších zdrojů pro výživu mozku. Jsou skvělým zdrojem omega-3 a mají více antioxidantů, kyseliny listové /vitamin B9/ a vitamínu E než kterékoliv jiné ořechy. Pro navýšení nutričních hodnot, správné vstřebání těchto látek a odstranění antinutrientů /látky zabraňující vstřebávání vitamínů a minerálů/ je důležité nechat před konzumací ořechy namočit. Doporučuji alespoň 12 hodin.
Mrkev, když jí nakrájíte na kolečka, zjistíte, že vypadá jako lidské oko a vidíte v ní i malé paprskovité nitky. Rozpoznáte nejen zorničku, ale i duhovku. Je dobrá na oči a pomáhá snižovat riziko šedého zákalu, jehož nedostatek vede k šerosleposti. Věda dokázala, že mrkev podporuje krevní oběh v tomto orgánu a zlepšuje tak funkci zraku. Mrkev má svou oranžovou barvu díky beta-karotenu, který snižuje riziko vzniku šedého zákalu. Také chrání před makulární degenerací související se stárnutím. Tento problém postihuje jednoho ze čtyř jedinců nad 65 let. „Jestliže zkusíte brát každý den pilulku beta-karotenu, nebude to mít stejný účinek jako konzumace kvalitní karotky.“, říká vědec John Hopkins z Nemocnice v Baltimore v USA.
Rajčata jsou červená jako lidské srdce a po řezání obvykle vidíme čtyři komory. Rajčata jsou nepřekonatelným zdrojem lykopenu, bylinné látky, která pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním a neutralizuje škodlivé účinky LDL cholesterolu. Kromě toho jsou rajčata bohatá na kyselinu listovou. Podporuje tvorbu červených krvinek - buněk, které srdce pumpuje tělem. Je známo, že rajčata čistí krev a posilují zadržování vitamínů a minerálních solí, zejména železa nezbytného pro syntézu hemoglobinu krve.
Fazole a její připomíná ledvinu a také jsou na ledviny velmi dobré, neboť pomáhají udržovat jejich funkci. Odvodňují, zbavují otoků a ledviny pročišťují. Fazole poskytují celou řadu minerálů a vitamínů a proto jsou obecně prospěšné pro zdraví člověka. Jestliže jsou vaše ledviny zdravé, fazole mohou – pokud jsou konzumovány jako součást vyvážené stravy – přispět ke zdraví ledvin. Jestliže vaše ledviny jsou nemocné, možná budete potřebovat zvýšený příjem fazolí. V angličtině jsou fazole přímo pojmenovány jako Kidney beans – kdy „kidney“ je v překladu přímo ledvina. Obsahují velké množství bílkovin a vlákniny. Jsou zdrojem železa velkým zdrojem draslíku, hořčíku a kyseliny listové. Doporučuje se to s nimi ale nepřehánět, správně je upravovat a vařit s kořením, které potlačuje případné nadýmání. Prospěšnost fazolí na naše ledviny je spekulována. Je ale jednoduše potřeba znát svůj stav a nepřehánět to se strachem. Z několika zdrojů i tradiční medicíny byly fazole úspěšnou léčbou pro ledvinové kameny. Kdo má ale poruchu funkce ledvin, by fazole konzumovat opravdu minimálně, protože jak bylo zmíněno, obsahují kromě jiných látek velmi velké množství draslíku, který je potřeba sledovat při vážných ledvinových problémech. Nejvhodnější jsou mungo fazole a adzuki.
Avokádo, lilek a hruška jsou dobré pro zdraví a fungování dělohy a děložního hrdla a také vypadají jako tyto orgány /otočená hruška/. Avokádo ve tvaru baňky trvá asi devět měsíců, než se z kvetoucích plodů dozrávají zralé plody. Ve středu je velké semeno "dítě". Avokádo pomáhá stabilizovat hormonální rovnováhu žen, snižuje nadměrnou porodní hmotnost a předchází rakovině děložního čípku. Dokonce se uvádí, že v těchto plodech je více než 14.000 fotolytické chemických složek výživy. Avokáda jsou považovány za nejvýživnější superpotraviny na světě. Kromě nesčetných výživných účinků jsou velmi opěvovány v tomto směru v prospěšnosti pro reproduktivní zdraví zejména u žen. Avokáda obsahují velmi velké množství kyseliny listové, která velmi podporuje vývin plodu v těhotenství. Studie prokázaly, že konzumace avokád v době těhotenství může zamezit hormonálním výkyvům, nechtěnému přibírání na váze a předcházet rakovině dělohy.
Fíky, pokud jsou avokáda navržena pro zdraví žen, pak fíky ve tvaru varlat byly určitě plánovány pro zdraví mužů. Toto sladké ovoce visí ve dvojicích na stromě, je chráněno jemnou kůží a při rozříznutí odhalí tisíce lepkavých bílých semen. Je dobře známo, že fíky zvyšují počet spermií, zvyšují mobilitu spermií a pomáhají mužům s neplodností. Již staří Egypťané a Peršané věřili, že zvyšují mužskou potenci i sexuální výkonnost, a dnešní věda jim dává za pravdu. V jižních zemích, kde fíky přirozeně rostou, se traduje, že zvyšují rychlost a objem spermií, a mají tak příznivý vliv na mužskou plodnost. Fíky však mají i další léčivé účinky, které mohou využít i ženy - regulují činnost střev, rozpouštějí usazené hleny v dýchacím ústrojí nebo čistí močové cesty a ledviny.Mužské varlata připomínají i buráky - burské oříšky. Jsou bohaté na aminokyselinu s názvem arginin, který u mužů zajišťuje potenci a jejich častá konzumace může nahradit tabletky na zlepšení erekce, arginín je ostatně jejich hlavní součástí. Také obsahují velké množství látky resveratrol, která snižuje riziko rakoviny prostaty.
Olivy jsou tvarem i velikostí podobné vaječníkům. Obsahují velké množství vitamínu E, polyfenoly, minerály, mononenasycené mastné kyseliny a další látky, které posilují funkci vaječníků a chrání je. Italská studie zjistila, že ženy, jejichž strava obsahovala hodně olivového oleje, měly o 30% nižší riziko vzniku rakoviny vaječníků. Zdravé tuky v oleji mohou dokonce pomoci potlačit genetickou predispozici k vyvolání rakoviny.
Brokolice a jejich malé hlavičky brokolice, které jsou tak těsně u sebe velmi připomínají 100 rakovinných buněk. Brukvovité zeleniny vesměs obsahují sulfoforan, který brzdí vznik a rozvoj rakoviny. A úplně nejvíc ho je v brokolici. Tým výzkumníků na US National Cancer Institute zjistil, že týdenní porce brokolice stačilo k tomu, aby se snížilo riziko rakoviny prostaty o 45%. Chemická látka I3C, která je obsažena v brokolici, květáku a zelí, dokáže "opravit" DNA v buňkách a tím zabránit jejich rakovinnému bujení.
Sladké brambory neboli batáty připomínají slinivku břišní a také skutečně mohou vyrovnat glykemický index u diabetiků a podporují zdravou funkci tohoto orgánu. Sladké brambory mají vysoký obsah beta-karotenu, který je silným antioxidantem, který chrání všechny tkáně v těle, včetně slinivky před rakovinou nebo škodami spojených se stárnutím.
Citrusové plody, pomeranč, grapefruit a další citrusové plody, vypadají ve své struktuře jako mléčné žlázy a rovněž podporují zdraví prsů a pohyb lymfy do prsů a z prsů, mají na ně konejšivý vliv. Grapefruity obsahují látky zvané limonoidy, u kterých se ukázalo, že zabraňují vzniku rakoviny u laboratorních myší a v ženských prsou. Citrusové plody jsou nejen vynikajícími dodavateli vitamínu C, obsahují také vitaminy B 1 až 6 a také vitaminy A a E, sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, zinek, jód, měď, fluor, aminokyseliny, Karoten, pektidy a virový inhibitor hesperidin. Tato kompozice podporuje zdraví prsu a inhibuje rozvoj buněk rakoviny prsu.
Cibule vypadá jako naše buňky a přesně tahle zelenina pomáhá i při jejich čištění. Podobně jako buňky těla, nedávné studie zjistily, že cibule pomáhá zbavit se tělního odpadu a způsobuje to, že oči lidských slz a pomáhají očistit. Má blahodárný vliv na mnoho buněk tkáně těla, prospívá buňkám pohlavních žláz, včetně očních buněk a vlasů, slinivky břišní a dýchací buňky. Cibule obsahuje látku glukonin, která se podobá inzulínu v lidském těle svým účinkem při určování podílu cukru v krvi a přístupu ke všem buňkám těla.
Zázvor vypadá jako žaludek a také pomáhá při trávení. Indové a Číňané používají zázvor již více než 5000 let ke zklidnění žaludku a vyléčení nevolnosti. Zázvor také zpomaluje tempo růstu nádorů tlustého střeva. Zázvor prokrvuje žaludek, tlusté střevo a také zamezuje pálení žáhy. Pokud jej přidáme do masa, hlavně při pečení, je pokrm šetrnější vůči játrům. Zázvor je jedna z nejúčinnějších věcí na žaludek a obecně poruchy s trávením. Je velmi účinný při nevolnosti, pálení žáhy, zvracení a dokáže chránit slizniční vrstvu žaludku. Co je důležité zmínit je fakt, že zázvor společně s kurkumou se řadí mezi ty vůbec nejsilnější protizánětlivé potraviny, které nám příroda nadělila. Lidem, kteří bojují s jakýmikoli zánětlivými onemocněními doporučuji čaj ze zázvoru, kurkumy a citronové šťávy, která je na zažívání a zánětlivé onemocnění superlék. Jeden hrnek vody přivedeme k varu a necháme v něm povařit vrchovatou čajovou lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru, nebo půl lžičky sušeného, půl až čajovou lžičku kurkumy a necháme povařit 10 minut, pak odstavíme.
Houby při rozkrojení na polovinu připomínají tvar lidského ucha. Houby jsou prospěšné pro náš sluch a hlavně pro imunitní systém. Obsahují velké množství vitamínu D, které je důležitý pro stavbu výživu našich kostí. V uchu se nachází 3 nejmenší kosti v lidském těle: kladívko, kovadlinka a třmínek, které přenášejí zvukové vjemy do středního ucha. Neuvěřitelné léčivé účinky na naše zdraví mají i medicinální huby z východu jako třeba božská houba reishi nebo shiitake.
Hroznové víno, hrozny připomínají stromy malých alveol, které tvoří naše plíce, skrz které kyslík vstupuje do krevního řečiště z plic. Hrozny prokazatelně snižují riziko rakoviny plic a proanthocyanidin - chemická látka v hroznových semenech - může výrazně snížit riziko alergického astmatu.
Celer a rebarbora vypadají jako kostní struktura. Tyto potraviny cíleně posilují pevnost kostí. Kosti jsou z 23% složeny z hydroxidu sodného a tyto potraviny sodík obsahují. Pokud nemáte dostatek sodíku ve své stravě, tělo si ho bere z kostí, a tím je oslabuje. Tyto potraviny doplňují a zásobují kostru těla. Celer prý obsahuje velké množství takzvaného silikonu, který vyživuje naše kosti a klouby. Celer je velmi zásadotvorný a velmi vhodný při alkalizování našeho těla. Bylo několikrát prokázáno, že díky jeho složení výživných látek velmi podporuje zdraví a pevnost kostí.
Banány, říká se, že pravidelné jedení banánů vám vykouzlí úsměv na tváři. Toto populární ovoce obsahuje protein nazývaný tryptofan, který se trávením přemění na neurotransmiter zvaný serototnin, což je chemikálie regulující naší náladu v mozku. Banán je možné nazvat jako přírodní antidepresivum, neboť nastavuje vyšší úroveň produkce serotoninu v mozku. Co nám rovněž zvedne pocity dlouhodobě a konstantně? Bezvadné jsou i borůvky, jahody, mandle, špenát, kapusta, rajčata, tuňák nebo losos, kakao a kakaové boby.
Ženšen, jeho kořen vypadá jako celé lidské tělo a je také díky svým širokospektrálním účinkům používán celá tisíceletí díky svým schopnostem podpořit celou imunitu těla, bránit srdečním a mozkovým onemocněním, v rekonvalescenci, proti bakteriím, virům a velmi účinně používán proti stresu a zvýšení vitality. Ženšenů je velmi velké množství, mnohdy se zbytečně honíme po všemožných syntetických vitamínech a všemožných drahých doplňcích stravy a přitom všechno máme tak jednoduše, jak nám to příroda nadělila.
Ananas je podobný kůži. Ananas obsahuje velmi velké množství cukru a je velmi bohatý na vitamíny a kvasinky pomáhají trávení. 70% hmotnost vody a 20% cukru, ananas má látku zvanou bromelain, která pomáhá trávit nejtěžší jídlo na žaludku. Obsahuje také mnoho minerálních solí, jako je fosfor a jód. Odborníci doporučují ošetření obličeje ananasovou šťávou pro její blahodárné účinky pro pokožku, chrání pokožku před kolísáním počasí a je užitečná při léčbě velkých pórů. Ze skvrn způsobených stárnutím a odolností proti vráskám, díky nimž je pokožka mladistvější a svěžejší a krásnější a prostřednictvím enzymů obsahujících bromelain, zabraňuje nádorům a otokům tkání a zánětů a existuje mnoho léků obsahujících tyto enzymy, hojí rány a popáleniny.
Červené víno vypadá jako krev a mělo by mít i přes svůj obsah alkoholu pozitivní účinky. Například podle některých studií by červené víno - při konzumaci v malém množství - mělo snížit riziko některých kardiovaskulárních chorob. Tento účinek je způsoben mimo jiné polyfenoly obsaženými v červeném víně . Polyfenoly mohou snížit riziko ztvrdnutí tepen - arterioskleróza. Při arterioskleróze jsou krevní cévy zúžené, protože krevní lipidy, krevní sraženiny, pojivová tkáň a vápno jsou uloženy ve stěnách cév. Pravidelní pijáci vína by však v žádném případě neměli podceňovat riziko závislosti na alkoholu. Červené víno chrání před ničivými účinky LDL cholesterolu, který může způsobit srdeční choroby. K dispozici je také sloučenina snižující srážlivost krve v červeném víně, takže se snižuje možnost vzniku krevních sraženin, které jsou spojeny s cévními mozkovými příhodami a srdečními chorobami. Příroda je ve své dokonalosti velmi jednoduchá, a tak důvěřujte, že poznáte, co je pro vás momentálně nejlepší jíst či pít, poslouchejte své tělo a syťte se převážně čerstvým ovocem, zeleninou a ořechy.