Meridiány

Již v dávných civilizacích byly lidem známy souvislosti mezi tělesnými systémy a určitými nemocemi, které moderní lékařská věda mnohdy neprávem opomíjí. Například podle čínské medicíny proudí energie v lidském těle po soustavě drah, které nazýváme meridiány. Jsou to jakési kanály, které probíhají uvnitř těla, tvoří logicky propojenou síť, ve které proudí energie od orgánu k orgánu. 

Těmto vnitřním drahám pak odpovídají dráhy vnější, které se promítají na kůži a zprostředkovávají styk organismu s vnějším světem. Zásahem na vnějších drahách pak můžeme přivodit i změny na vnitřních orgánech. Stejně tak platí, že porucha činnosti některého vnitřního orgánu je spojena s poruchou proudění energie v určitém meridiánu.

Důkaz o existenci těchto drah znají například ti, kteří mají nemocné ledviny, anebo je bolí zevnitř kolena. V těle nastává situace, že postižený orgán se ve stavu ohrožení chová tak, jakoby část problému přesouval na méně důležitý orgán. Zahájíme-li léčbu obstřiky kolen, může se stát, že ještě více rozbouříme zánět v ledvinách. Velmi často se stává, že díky dokonalému propojení energetickými drahami se poškození hlásí již dříve, například formou vyrážek a ekzémů na povrchu. Můžeme to přirovnat k ucpanému odpadnímu potrubí v domě, kdy nám začnou nečistoty zamořovat dosud čistý byt. Našim buňkám se takové prostředí pro práci nelíbí a nám také ne. Proč bychom měli vynášet nečistoty v kbelících po schodech z domu ven, když bychom mohli vyčistit odpadní potrubí. Hledejme raději skutečnou příčinu nemoci. 

Meridián plic

   
Průběh dráhy: Začíná uvnitř trupu v oblasti středního zářiče, odtud vede dolů směrem k tlustému střevu, pak zpět podél žaludku, od vrátníku k žaludečnímu vchodu, proniká bránicí a vstupuje do plic. Z plic pokračuje nahoru k průdušnici a hrdlu. Z hrdla vychází příčně do podpaží a podél vnitřní strany ruky pokračuje až na špičku palce, kde končí. Dráha plic má jednu odbočku, která se odděluje přibližně za zápěstím, a po hraně ukazováčku pokračuje k vnitřnímu okraji základny lůžka nehtu, 1. bodu dráhy tlustého střeva. Tato větev křižuje dráhu tlustého střeva.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Souvisejí s jednotlivými funkcemi plic. Typickými jsou zde dýchací obtíže, kašel, astma, pocity dušnosti a plnosti v hrudi, bolesti v jamce klíční kosti, bolesti v krku, zimnice, horečky s pocením i bez něj, snížená odolnost vůči chladu a infekcím, ale i srdeční arytmie, bolesti v zápěstí a ramenou, problémy s močením, některé ekzémy, skvrny na pokožce, suchá a drsná kůže, ztráta ochlupení.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: emoční otupělost, deprese, melancholie, sebepodceňování.

Meridián žaludku


Průběh dráhy: Začíná v jamce vedle nosních dírek, odtud vede ke kořeni nosu a přes koutek oka, kde se spojuje s dráhou močového měchýře. Pak zatáčí pod střed spodního víčka, odtud klesá pod lícní kost, odbočuje pod nos, v ostrém úhlu se lomí a vede souběžně nad horním rtem ke koutku úst. Dále vede po hraně brady až k čelistnímu úhlu, z něj vystupuje kolmo vzhůru před uchem až ke koutku čela a pak podél okraje vlasů až na střed horního okraje čela. Její odbočka se spouští z čelisti přes přední a boční stranu krku podél tepny k vnitřnímu konci klíční kosti, nad ní vodorovně do jamky nad klíční kostí, odtud přes bránici dolů do žaludku a spojnicí ke slezině. Hlavní vnější větev se spouští přes prsní sval k bradavce, lomí se dovnitř k okraji žeber a z obou stran pupku klesá břišní dutinou do oblasti kyčlí. Zde se připojuje další vnitřní větev, jež vychází od vrátníku a přes břicho směřuje do kyčlí. Z nich dráha klesá přes kyčelní kloub na čtyřhlavý sval na stehně na koleno, přes přední stranu lýtkového svalu vedle vnější hrany holenní kosti na nárt a po něm na konec druhého prstu nohy

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Nadýmání, špatné trávení, poruchy teplotní regulace, vtahování chladu do nohou, dále vysoké horečky spojené s blouzněním, bolestivé otoky hrdla a kolenou, bolesti dolních končetin v místech průběhu dráhy

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy vyvolá neschopnost přijímat lásku a chápat své okolí, na druhé straně příliš velkou citlivost vůči emocionálním impulsům, ustaranost – naproti tomu nevšímavost, zatrpklost, mlčenlivost, povrchnost, výbuchy zlosti.

Meridián sleziny


Průběh dráhy: Dráha vede od konce palce nohy po jeho vnitřní straně, přes vnitřní kotník, podél holenní kosti přes koleno, stehno, třísla, vnořuje se do břicha a spojuje se slezinou. Dál vede spojnicí do žaludku, prochází přes bránici, k jícnu, připojuje se ke kořeni jazyka a rozptyluje se pod ním. Její větev se odděluje ze žaludku, vede přes bránici a vtéká do srdce.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: tuhnutí kořenu jazyka, po jídle nutkání zvracet, bolesti žaludku, nadýmání břicha a říhání, diabetes, prudké bolesti pod srdcem, řídká stolice a průjem s pocitem nedostatečného vyprázdnění, zablokování vody v organismu, žloutenka, neschopnost stabilního spánku, potíže při dlouhém stání, opuchliny na vnitřní straně kolen a stehen, pocit chladu v končetinách, funkční porucha palce u nohy, nedostatek energie, vodnaté výtoky z nosu, krku, úst a jiných sliznic, anémie, poruchy elasticity cév, krvácivost, modřiny.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: zmatené, těžkopádné a pomalé myšlení, nesoustředěnost, poruchy paměti, prchavé myšlenky a utkvělé představy, nutkavé konání a dogmatismus, přílišná starostlivost a sebelítost, úzkostné stavy, duševní labilita, pocit vykořenění – člověk se obtížně adaptuje na prostředí, smutek.

Meridián jater

Průběh dráhy: Postupuje směrem nahoru od základny nehtu palce, po nártu, k vnitřnímu kotníku, nad ním křižuje dráhu sleziny a postupuje za ní po vnitřní straně lýtka a stehna k slabinám, kde obtáčí vnější pohlavní orgány, vede přes spodní stranu břicha, odbočuje na stranu pod volná žebra. Další úsek má, jak citují některé prameny, propojení i na žaludek, játra a žlučník, jedná se patrně o vnitřní odbočku. Od jater pokračuje vnitřní stranou trupu přes bránici a podžebří k hrdlu, za hltanem vniká do nosní dutiny, přes ni k očním nervům. Postupuje na temeno hlavy, kde se spojuje s kontrolním kanálem. Od očních nervů směřuje jedna větvička dráhy ke koutkům úst a zevnitř obtáčí rty. Poslední krátká větev vychází z jater, proniká bránicí a rozptyluje se do plic; Podle některých pramenů však pokračuje až do oblasti žaludku a středního zářiče.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Kromě onemocnění souvisejících s funkcemi jater jsou s dráhou spjaty i lokální poruchy, např. otok šourku u mužů a podbřišku u žen, potíže s předkláněním a zakláněním trupu, bolesti v kříži a hlavy, hučení v uších, rozostřené vidění, suchost očí, pocity plnosti v podžebří, zvracení, zácpa, průjmy, poruchy trávení, pomočování nebo zaražení močení, zvýšená únava, střídavé otékání šourku. Svalové křeče v průběhu dráhy, onemocnění šlach, kloubů a vaziva. Obličej je suchý a má barvu prachu. Měkké, slabé, křehké nehty, vlasy bez lesku.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: nadměrná sebekontrola, pocit slabého sebeovládání, nevyrovnané chování a emoce, výbuchy zuřivosti, vztek, impulsivní projevy, zvýšená podrážděnost, přecitlivělost na hluk, silné vůně a chuti, frustrace, nepružnost myšlení, přepracovanost s neschopností uvolnit se, přílišné plány.

Meridián žlučníku

     

Průběh dráhy: Od vnějšího koutku oka se zvedá v obloucích k temeni hlavy, klesá do prostoru za ucho, pokračuje po postranní části šíje na rameno, k jamce nad klíční kost a boční stranou trupu vede směrem dolů až k malíčku nohy. Od koutku oka se spouští nová větev až na dolní čelist, spojuje se s dráhou tří zářičů a přes lícní kost se vrací k oku. Průběh celé dráhy je komplikovaný.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Žlučníkové potíže a žlučové kameny, hořkost v ústech, bolesti v podžebří, časté vzdychání, vysychání  pokožky, zvadlá barva obličeje, povrchu chybí mastnota a vláha, pocit horka stoupajícího po vnější straně lýtka a stehna. Dochází také k působení na stav kostí, i když tato funkce náleží ledvinám. Bolesti hlavy v čelní oblasti a u koutků očí, ztuhlost šíje a ramen, bolestivý otok v jamce nad klíční kostí a v podpaží, zánět uzlin v podpaží nebo na krku, samovolné pocení, záchvaty horečky nebo zimniční třesavky, vnější bolesti kloubů v místech průběhu dráhy, na žebrech, kyčlích, kolenou, kotníku, nepohyblivost prstu vedle malíčku u nohy.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: nedostatek tvořivosti, nesamostatný úsudek, zamlžené myšlení, neschopnost praktického uskutečnění životních plánů, zvýšená pozornost vůči detailům – puntíčkářství, nadměrné přebírání zodpovědnosti, chronická nespokojenost, netrpělivost, ustavičná vznětlivost.

Meridián tří zářičů

     

Průběh dráhy: Začíná u nehtu prsteníku a prochází středem vnější strany ruky, na lokti vniká mezi klouby loketní a vřetenní kosti, přes rameno kolem lopatky k 7. krčnímu obratli, odtud postupuje dopředu přes trapézový sval do jamky nad klíční kostí a k hrudní kosti, odkud se rozptyluje do obalu srdce a sestupuje dolů přes horní, střední a dolní zářič. Ze středu hrudi se odděluje další větev, která směřuje nahoru přes nad klíčkovou jamku a přes hrdlo až nad ucho, kde se lomí dolů na spodní čelist a odtud se vrací nahoru pod oko. Za uchem se odděluje ještě jedna větev, která vniká do ucha a pak postupuje k vnějšímu koutku oka.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: nahluchlost, pocity hučení v uších, bolestivý zánět hrdla, pocení, poruchy termoregulace, oběhové potíže, poruchy funkce lymfatického systému a oslabení imunity, alergie, zadržování tekutin a toxinů v organismu, otoky v průběhu dráhy, bolest vnějšího koutku oka, opuchnutí tváře v prostoru jařmové kosti, bolesti za uchem a na vnější straně ramena, v oblasti nadloktí, lokte a předloktí, neschopnost používat prsteníček.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: nedostatek vstřícnosti ve společenských vztazích, přílišná starostlivost o sebe a své blízké.

Meridián ledvin     


Průběh dráhy:
Začíná pod malíčkem nohy a postupuje šikmo středem nožní klenby, kolem vnitřního kotníku směrem nahoru vnitřní stranou lýtka, přes zákolení a stehna, proniká páteří, spojuje se s ledvinami a prostřednictvím spojnice s močovým měchýřem. Její přímá dráha vystupuje z ledvin nahoru, proniká do jater a bránice, vnořuje se do plic, postupuje podél hrdla a svírá kořen jazyka. Její další větev vychází z plic, spojnicí vede do srdce a shromažďuje se uprostřed hrudi.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: všechny nemoci ledvin spojené s jejich funkcemi, nechutenství, temné zbarvení obličeje, temné kruhy kolem očí, prosáknutá víčka, váčky pod očima, akné, ekzémy, suchost dlaní, dušnost, vykašlávání krvavých hlenů, sípání a lapání po dechu, horko v ústech, suchý jazyk, záněty v hrdle, angíny, žloutenka, nutkání vstát, jakmile se člověk posadí, rozmazané vidění, arytmie, bolesti srdce, bolestivé pocity dřevěnění a chladu natahujícího se do kostí, únava, potřeba častého odpočívání, potíže v sexuální a hormonální oblasti, poruchy plodnosti, sklon k potratům, opožděný růst, chronická únava, pocity bolesti a přecitlivělosti na bedrech, vnitřní straně kolen, stehnech, lýtkách a kotnících doprovázené tvorbou otoků, pálivé bolesti na chodidlech, bolesti v průběhu dráhy, poruchy sluchu a rovnováhy, zvonění v uších, křehkost kostí, kazivost zubů, klopýtání, ochablost dolních končetin.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: duševní neklid, nerozhodnost, váhavost, úzkostlivost, vztahovačnost, netrpělivost, cynismus, podezřívavost, zapomnětlivost, snížená motivace, pocity beznaděje, tendence k rozladěnosti a smutku, fóbie, bázlivost, strach.

Meridián močového měchýře

     

Průběh dráhy: Nejdelší a nejkomplikovanější dráha, začíná u vnitřního koutku oka, stoupá vzhůru přes čelo na temeno, kde jsou také odbočky vedoucí do ucha a mozku. Odtud se spouští dolů, na šíjovém svalu se větví do dvou ramen. Vnitřní rameno přibližně kopíruje páteř až ke křížové kosti. V oblasti pasu má spojnici s ledvinami a močovým měchýřem. Od pasu pokračuje další větev ke kostrči, přes sedací sval se vnořuje na zadní stranu stehna a jeho středem klesá až do jamky za kolenem. Vnější rameno postupuje od šíje přes vnitřní horní okraj lopatky až na kříž, dále pokračuje přes sedací sval kolem kyčelního kloubu až do jamky za kolenem. Zde se obě ramena spojují a vedou středem zadní strany lýtka a boční stranou kolem kotníku až na vnější stranu paty, po vnější hraně chodidla k základně nehtu malíčku, kde končí.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: bolesti hlavy vnikající do mozku a do oblasti srostlé fontanely, pocit vytlačování očí z hlavy, bolesti připomínající natažení na šíji, bolesti a ztuhlost páteře, bolesti svalů v oblasti šíje, zad, pasu, sedacích svalů, zákolení, zadní strany lýtek a paty, pocity nevyrovnanosti v pase, zauzlení v jamce za kolenem a pocit řezavých bolestí v lýtkách, vznik hemoroidů, horečnaté stavy se zimniční třesavkou, duševní poruchy projevující se blouzněním, pomateností a záchvaty provázené ztrátou vědomí, slzení, výtok řídkých hlenů nebo krve z nosu, zežloutnutí očního bělma, obtíže spojené s močením včetně inkontinence a častého močení, zadržování moče, zvětšení prostaty, nemoci kostí, některé formy artritidy a osteoporózy, předčasné vypadávání vlasů, jejich šedivění a ztráta lesku, kazivost zubů, poruchy sluchu, ztráta pohyblivosti malíčku u nohy, nedostatečná výživa šlach v těle, bolestivé pocity chladu v končetinách.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: neklid, bázlivost, nesmělost, bezohlednost, lehkovážnost, nedbalost, hyperaktivita autonomního nervového systému s nepřiměřenými reakcemi na stres a s neschopností uvolnit se, ustrašenost.

Meridián početí     

Průběh dráhy: Má dvě větve, povrchová vede od spodní části středem trupu směrem nahoru přes hrdlo, bradou vniká pod spodní čelist a nakonec vidlicovitě pod obě oči. Vnitřní postupuje dozadu ke kostrči, vniká do páteře a postupuje směrem nahoru. Zakončení dráhy je nejasné.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: u žen – poruchy menstruace, bolesti prsů, bělotok, sklon k potratům, vytváření sraženin v podbřišku;

u mužů je s funkcemi dráhy spojen vznik kýly;

obě pohlaví – neplodnost, průjmy, zácpa, poruchy močení, zvracení krve, kašel, bolesti zubů a v krku, bolesti v centrální linii přední strany trupu.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: emoční labilita, frigidita, tréma, nervozita, poruchy řeči, koktavost, slabá vůle.

Meridián srdce

     

Průběh dráhy: Začíná v srdci a odtud se rozvětvuje do tří směrů, jedna větev klesá dolů do tenkého střeva, druhá vede nahoru přes hltan až k očím a třetí jde přes plíce směrem do podpaží a odtud středem ruky až na špičku malíčku, kde končí.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: chorobné stavy spojené s činností srdce a s orgány či místy, kudy dráha prochází, bušení srdce, časté zčervenání, noční pocení a pocení při slabé námaze, bledost tváří, dlaní a chodidel, citlivost na teplo a chlad, pocity sucha v hrdle, žízeň, bolesti srdce, bolesti pod žebry a na vnitřní straně rukou, stoupání chladu do rukou, pocit horkosti v dlaních, žloutnutí očního bělma.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: neschopnost empatie, duševní neklid, citová labilita, nadměrné citové reakce, hysterie, poruchy řeči a neschopnost komunikace, poruchy paměti, zapomnětlivost, roztržitost, poruchy spánku, děsivé sny, poruchy chování, upovídanost.

Meridián řídící     


Průběh dráhy: Tato centrální dráha ovlivňuje chod prakticky celého organismu, začíná ve spodní části trupu a má čtyři hlavní větve. Jedna větev sestupuje z oblasti podbřišku a postupuje přes kostrč, vniká do páteře a postupuje dále ve směru šíje, přes temeno hlavy vstupuje do mozku a klesá středem čela pod nosní přepážku a k horním řezákům. Druhá větev jde z podbřišku do vnějších pohlavních orgánů, odtud ke kostrči a zde se spojuje s dráhami ledvin a močového měchýře. Spolu s nimi vniká do páteře a vystupuje nahoru do ledvin. Třetí rameno jde z podbřišku přes pupek a srdce do hrdla, prochází dolní čelistí, obtáčí rty a od nich stoupá dvěma větvičkami vzhůru pod levé a pravé oko. Čtvrtá větev začíná spolu s dráhou močového měchýře u vnitřních koutků očí, od nich potom stoupá ve dvou souběžných ramenech přes čelo na temeno, kde se ramena spojují, a společně vnikají do mozku a klesají dozadu středem šíje. Nad lopatkami se rozdělují k jejich okrajům a spojené potom opět směřují podél páteře k pasu, kde se vnořují do vnitřní strany trupu a vnikají do ledvin.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: nervové poruchy, křečovité záchvaty epileptické povahy, bolesti vystřelující z podbřišku nahoru až k srdci, zaražené močení, hemoroidy, pomočování a sucho v krku, neplodnost, páteř se napružuje /v křeči/ a prohýbá se dozadu, křečovité ztuhnutí páteře a mdloby. Člověk se nemůže vyprázdnit vpředu ani vzadu a mívá kýlu, nedostatek vitality, sexuální poruchy, bolesti zad.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: nedostatek tvořivosti, nesamostatný úsudek, nejasné myšlení, neschopnost prakticky uskutečňovat životní plány, zvýšená pozornost vůči detailům, pocity nadměrné zodpovědnosti.

Meridián tenkého střeva


Průběh dráhy: Začíná na vnější straně špičky malíčku, odtud vede po vnější straně prstu a po malíkové hraně dlaně na zápěstí, z něho po spodní hraně loketní kosti na loket mezi kloubní výčnělky. Dále pokračuje po vnější zadní straně nadloktí na zadní stranu ramene, odkud pokračuje přes lopatku a trapézový sval pod 7. krční obratel. Odtud prochází dopředu do jamky nad klíční kostí, kde se rozvětvuje do dvou vzájemně opačných směrů: dolů vede spojnicí do srdce, žaludku a tenkého střeva a nahoru postupuje hlavní dráha po straně krku přes sanici na jařmovou kost a k vnějšímu koutku oka, kde se obrací k uchu a vniká do něho. Od sanice dále odbočuje i krátká větev přes tvář přímo k vnitřnímu koutku oka, kde se propojuje s dráhou močového měchýře.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Bolesti v krku, bolesti ramene a nadloktí, rozpínavé bolesti v podbřišku, syndromy spojené s poruchami tvorby a distribuce tělních tekutin, k nimž se přiřazují i zežloutnutí bělma očí, hučení v uších, hluchota, bolesti šíje a ramene.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy se projeví poruchami analýzy a zpracování citů: přehnané kritizování, nekritičnost v analyzování, neschopnost přehodnotit vlastní city. V pozadí jde o strach o existenci, pocit neschopnosti těžit ze své činnosti, nepružnost, pocit neschopnosti vymezit si hranice, lehkovážnost, přeceňování svých možností, posouvání vlastních hranic na úkor jiných, stavy podráždění s pozadím poruch centrálního nervového systému /epilepsie, resp. epileptiformní stavy/.

Meridián tlustého střeva


Průběh dráhy: Začíná u vnitřního okraje lůžka nehtu ukazováčku, dále vede nahoru po prstu přes oblouk mezi ukazováčkem a palcem, pokračuje mezi šlachy upínající palec, pak po hraně předloktí k ohybu lokte, odtud po vnější straně dvouhlavého svalu na rameno. Dráha má odbočku vedoucí z ramene přes trapézový sval k lopatce a příčně na šíji k sedmému krčnímu obratli. Odtud se vrací opět přes trapézový sval k jamce nad klíční kostí, spouští odbočku do plic a přes bránici dolů k tlustému střevu.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Bolesti zubů, bolestivý otok hrdla provázený zduřením mandlí, zánět hrdla, bolesti v nadloktí a v břiše, ale také zežloutnutí očního bělma, pocit sucha v očích, výtok řídkých hlenů a krvácení z nosu, syndrom zablokování krku, nefunkčnost a potíže s ohýbáním ukazováčku.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy vyvolá tajnůstkářství, dlouhodobé zadržování přežitých, už neaktuálních emocí a citů, problémy s aktem dávání a přijímání na citové rovině a z toho vyplývající pocity nedostatečného ocenění či zneužívání s neprojevovanou vnitřní depresí.

Meridián osrdečníku


Průběh dráhy:
Začíná uprostřed hrudi, prochází osrdečníkem, dále klesá přes bránici dolů a propojuje mezi sebou tři zářiče. Povrchová větev této dráhy postupuje z hrudi na stranu hrudníku, tři palce pod podpažím se otáčí nahoru do podpaží a odtud postupuje prostředkem vnitřní strany ruky přes dvouhlavý sval do ohbí lokte a dále přes předloktí do dlaně a na konec prostředního prstu ruky. Uprostřed dlaně se z ní odděluje větev, která prochází na prsteník a končí na jeho špičce.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Křečovité bolesti na vnitřní straně předloktí a v ohybu lokte, dále problémy se srdcem projevující se pocitem plnosti anebo silným bušením srdce, pocity horkosti v dlaních, zrudnutí tváře a zežloutnutí očního bělma.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Sklon k ustavičnému hlasitému smíchu, duševní neklid.


Zdroj: internet